ייעוץ לבתי האבות ומוסדות לגיל הזהב

לד"ר חמדה חן מומחיות מיוחדת בתחום הטיפול התרופתי עבור הגיל השלישי. תחום הגריאטריה בכלל והטיפול התרופתי לגיל השלישי בפרט מציריכים הבנה ייחודית. מטבע הדברים, אזרחים ותיקים, ודאי אלו המתגוררים במסגרות דיור ייחודיות לגיל הזהב, מטופלים בו זמנית עבור מספר מחלות או תסמונות במקביל. אפילו אלו המקיימים אורח חיים עצמאי נעזרים לעתים קרובות בטיפול תרופתי שוטף ומתמשך הכולל מספר תרופות הניטלות יחדיו.

 

עקב כך, יש צורך במשנה זהירות כאשר באים לטפל האוכלוסייה ייחודית זו – הן מצד מצבם של המטופלים המוגדרים כרגישים בגין מצבם הבריאותי הן מצד המספר הרב של תרופות ותכשירים הנצרכים בו זמנית על ידי המטופל. מצד מצבם הבריאותי של המטופלים, מדובר באוכלוסיה רגישה יותר בגלל שינויים פרמקוקינטיים ופרמקודינמיים המתרחשים עם הגיל ובגלל העובדה שהם מרובי מחלות ומרובי תרופות. מצד הטיפול התרופתי, ככל שעולה מספר התרופות הניטלות במקביל, כך גובר הסיכוי לאינטרקציות שליליות בין התרופות.

 

לכן, הצוות הרפואי של מוסדות לגיל השלישי, בין אם מדובר במוסדות סיעודיים, בתי אבות או בתי דיור מוגן, עומד מול אתגר לא פשוט בבואו לתת פתרונות תרופתיים לדיירי המקום. לכן יש חשיבות מיוחדת בהכשרת הצוות הרפואי של מוסדות אלו בנושא הטיפול התרופתי.

 

סדנאות הפרמקולוגיה הקלינית של ד"ר חן מכשירות את הצוות הרפואי של מוסדות לגיל הזהב למתן טיפול תרופתי מיטבי לאוכלוסיות ייחודיות אלו. הסדנא כוללת מספר מפגשים (בד"כ חמישה). באופן כללי, הדגש הוא על לימוד קווי המנחה הבינלאומיים לטיפול במחלה מסוימת, תוך מעבר על כל אפשרויות הטיפול הקיימות על יתרונותיהן וחסרונותיהן, ומתי להעדיף טיפול מסוים על פני טיפול אחר. כמו כן מתבצע לימוד דרך מקרים אמתיים וניתוחם.

המפגש הראשון הוא מבוא לנושא של פוליפרמסי והגיל השלישי. הסדנאות הבאות כבר מתמקדות במחלות ספיציפיות והטיפול בהן בגיל השלישי. נלמדים כלים וכללים שונים על אודות דרכי הטיפול הנכונות, התרופות השונות, מתי להעדיף אחת על פני חברתה ומאפייניהן הספיציפיים של התרופות. כמו כן לומדים קווי טיפול חדשים ותרופות חדשות. כפי שצוין לעיל, הסדנא מלווה גם בתרגול עם תיקי חולים לשם ההתנסות ביישום החומר הנלמד.

 

לאורך כל המפגשים, אחת ממטרות העל היא לתת לצוות כלים בסיסיים בבניית משטר טיפולי המותאם אישית למטופלים שלהם. זהו נושא מורכב המצריך מומחיות רבה, אך לאורך הסדנא משרטטים קווים כלליים עבור הצוות הרפואי כדי שהם יהיו מוסגלים לפעול בגמישות מסוימת בבואם לספק טיפול תרופתי במצבים של מטופלים עם תיק מורכב. משטר טיפול תרופתי המותאם אישית למטופל הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח שהמטופל מקבל את מירב התועלת האפשרית מסך התכשירים הניטלים על ידו.

 

בנוסף, ישנה סדנא המוצעת לדיירי מוסדות אלו גם. לאזרחים הוותיקים, ודאי לאלו המקיימים אורח חיים עצמאי כגון דיירי דיור מוגן, יש אינטרס מובהק בהנת הטיפול התרופתי המורכב שהם מקבלים. הסדנא לדיירים מעלה בפני הדיירים סוגיות כגון איך לזהות בעיות שיכולות להיות קשורות בטיפול התרופתי שלהם, כללים בסיסיים לטיפול נאות, העלאת המודעות לנושא של אינטראקציות בין-תרופתיות, תופעות לוואי וכשלים בטיפול. בנוסף, לומדים על אודות השימוש בתוספי תזונה ותכשירים ללא מרשם, והשילוב (של שניהם) עם תרופות אחרות. 

להזמנת סדנת פרמקולוגיה קלינית במוסד לגיל הזהב, הקלק כאן