ייעוץ פרמקולוגי והתאמה תרופתית אישית

פרמקולוגיה קלינית היא מדע השימוש בתרופות הכולל את חקר התרופות במעבדה ביחד עם הפרקטיקות הרפואיות של מינון תרופות ושילובן. הייחודיות של הפרמקולוגיה הקלינית וחשיבותה היא בהתאמת הטיפול התרופתי באופן אישי למטופל.

 

הייעוץ הפרמקולוגי מתחיל בלימוד המטופל. לא כל המטופלים שווים, ועצם זה שמטופל פלוני סובל ממחלה מסוימת אינו אומר בהכרח שמטופל אחר הסובל מאותה מחלה צריך לקבל את אותו הטיפול התרופתי. ישנם תבחינים רבים המשפיעים הן על היקלטות החומרים הפעילים בגוף הן על תגובות הגוף לחומרים אלו. לכן הצעד החשוב ביותר במתן ייעוץ פרמקולוגי הוא הבנת מצב המטופל, וזה מה שמאפשר לבסוף לבנות משטר טיפול המותאם אישית למטופל.

 

הבנת רקע המטופל מתייחסת בין היתר למגדר, גיל, היסטוריה רפואית, והמצב היום. האם המטופל סובל ממחלות כרוניות? האם הוא סובל מרגישויות מסוימות? בהמשך לסקירת מצב המטופל הכללי והפרטני, השלב הבא הוא הבנת המצב התרופתי.

 

המומחיות בפרמקולוגיה קלינית באה לידי ביטוי בהבנה יסודית של התרופות, השפעותיהן, השלכותיהן והאינטראקציות ביניהן. יודגש שמדובר במומחיות רפואית לכל דבר ועניין הנרכשת בלימודי רפואה אינטנסיביים (דוקטורט ברוקחות קלינית) והנם שונים באופן מהותי מלימודי הרפואה של רופא משפחה או כל רופא אחר. כמו כן, לעתים קרובות, עם כל הרצון הטוב של רופאים אחרים לנסות וללמוד את המטופל כדי להתאים את הטיפול הנדרש, במסגרת מערכת הבריאות הציבורית הלחוצה וסד הזמנים המצומצם, לרוב פשוט אין לרופאים זמן להתעסק עם הסוגיות האלו. ולכן, הם לרוב פועלים לפי התוויות כלליות מאוד שאינן מתחשבות במאפייניו הייחודיים של המטופל.

 

אז, במסגרת הייעוץ הפרמקולוגי, ובשיתוף פעולה עם רופא המשפחה, נסקר משטר הטיפול התרופתי - סך התרופות הניטלות ע"י המטופל כיום. כבר בשלב זה, ע"י הבנת מצב המטופל ומשטר הטיפול שלו, ניתן לאבחן אם הטיפול התרופתי הנוכחי הנו הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל אם לאו.

 

יש מטופלים המגיעים לייעוץ פרמקלוגי בעקבות תופעות לוואי שליליות הנגרמות ע"י שילוב של תרופות או הנגרמות ע"י רגישות לרכיב מסוים של תרופה זאת או אחרת. אולם, אפילו בלי תופעות לוואי כלשהן, יש חשיבות רבה בהתאמת הטיפול באופן ייחודי עבור המטופל.  בנוסף, חשוב גם לקבל ייעוץ תרופתי, שמא השילוב התרופתי, אפילו בהעדר תופעות לוואי כלשהן, אינו השילוב המיטבי ואינו הטיפול התרופתי הטוב ביותר והמתאים ביותר בשביל אותו פציינט. לפעמים ההשלכות של הטיפול התרופתי אינן מורגשות בטווח הקרוב, אלא רק בטווח הרחוק, כשזה כבר מאוחר מדיי.

 

וכך אנו מגיעים לחלק החשוב ביותר – התאמה תרופתית אישית. ההבנה המתקדמת ביותר של עולם הרפואה היום היא בצורך בטיפול המותאם אישית לבן אדם. היום, אנחנו מבינים טוב יותר את המורכבות של כל מטופל ומטופל כך שלא ייתכן שיהיה אפשר לטפל בכולם במשטר טיפולי זהה. כשם שכל אחד שונה מרעהו, כך אין המשטר הטיפולי הנדרש דומה מאדם לאדם. ולכן גולת הכותרת של הפרמקולוגיה הקלינית היא תפירת טיפול תרופתי אישי על בסיס הבנה יסודית של מאפייניו הייחודיים של המטופל ביחד עם הבנה עמוקה של התרופות השונות ואיך לשלב אותן.

 

בניית משטר טיפולי המותאם אישית למטופל היא הדרך הטובה ביותר לוודא שמקבלים את המיטב מהתרופות שנוטלים, דהיינו שנמנעים מהכנסת חומרים לגוף המעכבים את קליטת הרכיבים הפעילים של התרופה לגוף, ובנוסף גם נמנעים מיצירת תופעות לוואי המזיקות לגוף. כמו כן לעתים נמנעת הצורך בנטילת תרופות מיותרות שכל מטרתן היא טיפול בתופעות לוואי שרק נוצרו בעקבות שילוב לא ראוי של תרופות, וכך חוסכים כאב, טרחה וגם כסף.

 

לקביעת תור לייעוץ פרמקולוגי הקלק כאן